Balet Slovenského národného divadla začal písať svoju históriu v máji 1920 predstavením Delibovej Coppélie a Dvořákových Slovanských tancov. Uviedli ich v choreografii Václava Kalinu na javisku vtedajšej Mestskej opery v Bratislave, postavenej podľa viedenských architektov Helmera a Fellnera. Vo vedení baletu sa vystriedali mnohé tanečné a choreografické osobnosti, akými boli: Václav Kalina, Achille Viscusi, Ella Fuchsová-Lehotská, Vladimir Pirnikov, Bohumil Relský, Maximilián Froman, Bedřich Fussegger, Rudolf Macharovský, Stanislav Remar, Jozef Zajko, Boris Slovák, Karol Tóth, Gabriela Zahradníková, Jozef Sabovčík, Emil Bartko, Mário Radačovský, v súčasnosti je na čele baletu Jozef Dolinský. V tvorbe prvej baletnej scény zanechali výraznú pečať zahraniční, najmä českí choreografi, neskôr, po vzniku tanečného školstva, aj domáci tvorcovia. Od 60. rokov sa v Balete SND rozvíja línia pôvodných baletných diel, pod ktoré sa podpísali choreografi: Jozef Zajko, Stanislav Remar, Karol Tóth, Pavel Šmok, Jozef Dolinský st., Libor Vaculík, Ondrej Šoth, Robert Balogh, Igor Holováč, Ján Ďurovčík, Daniel de Andrade, Natália Horečná atď. V súčasnosti balet spolupracuje s významnými európskymi tvorcami, akými sú napríklad Vasilij Medvedev, Youri Vámos, Natália Horečná, Boris Eifman. Rozvíjame aj spoluprácu s renomovanými hudobnými skladateľmi Petrom Breinerom, Carlom Davisom a ďalšími. V histórii baletu zanechali svoju stopu aj významné tanečné osobnosti, akými boli napríklad: Jozef Zajko, Augusta Herényiová, Trúda Tašká-Boudová, Titus Pomšár, Ondrej Halász, Jozef Dolinský st., Ján Haľama, Zoltán Nagy, Gabriela Zahradníková, Nora Gallovičová, Igor Holováč, Jozef Dolinský, Nikoleta Stehlíková, Romina Kołodziej, Andrej Szabo, Adrian Ducin a ďalší. Medzinárodne zložený súbor dnes tvorí sedemdesiat tanečníkov pätnástich národností.

Víziou Baletu SND na prahu jeho storočnice je zaradiť sa medzi významné európske scény a pretaviť bohatstvo historického klasického odkazu, ako aj tradície slovenského baletu do aktuálnej formy 21. storočia. Balet SND chce prezentovať umeleckú tvorbu v rámci širokého spektra tanečných estetík, dať priestor predstaviteľom viacerých generácií choreografov a interpretov s dôrazom na pôvodnú tvorbu. V spolupráci s Tanečným konzervatóriom Evy Jaczovej v Bratislave, Vysokou školou múzických umení vznikol Choreografický ateliér ako priestor pre mladých adeptov baletného umenia, podporujúci vznik a uvedenie pôvodných súčasných diel.

Balet SND je repertoárovým divadlom, ktorého ponuku v sezóne tvorí tucet baletných titulov s dôrazom na diela klasického odkazu, doplnené o neoklasiku a súčasnú baletnú tvorbu, veľký dôraz kladieme na detského diváka. Jeho program sa každoročne rozširuje o hosťovania slovenských a zahraničných telies, baletný galavečer a každé dva roky sa koná festival hudobného divadla Eurokontext.sk, ktorý organizuje Balet a Opera SND.

Viac o Balete SND sa dozviete na www.zazivasen.sk.

Adresa

Naša adresa:

Pribinova 17, 819 01 Staré Mesto

GPS:

48.141114, 17.123388

Telefón:
Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed