Expozícia baníctva a hutníctva Gemera

Expozícia je inštalovaná v účelovej budove, najstaršej stavbe v strednej Európe postavenej pre banícke a hutnícke múzejníctvo. Predstavuje prierez históriou gemerského baníctva a hutníctva od praveku po súčasnosť s ukážkami prvotných dobývacích pracovných nástrojov, dopravných prostriedkov, banskej meračskej a osvetľovacej techniky. Súčasťou expozície je technická kópia stredovekej tabuľovej maľby Metercia.

Nová expozícia v rámci viacerých tematických celkov prezentuje históriu a vývoj baníctva a hutníctva so zameraním na oblasť Gemera. Návštevníkom sa predostiera expozícia bohatšia o zbierkové predmety, ktoré prešli reštaurovaním a o viacero nových predmetov z akvizičnej činnosti. Pomocou cenných geologických a archeologických zbierok autori vyzdvihujú bohatosť a pestrosť nerastných surovín v oblasti Gemera. Ich snahou bolo zmapovať a prezentovať nielen spôsob dobývania a spracovania nerastov, ale nezabudli ani na rozvoj výroby, vývoj kultúry a každodenný život samotných baníkov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou hlavného motívu expozície.

Čas pary v Baníckom múzeu

Čas pary v Baníckom múzeu je najnovšou expozíciou Baníckeho múzea v Rožňave a je súčasťou Zážitkového centra SENTINEL. Expozícia sa pýši dvoma unikátnymi zbierkovými predmetmi – parným nákladným automobilom Škoda Sentinel (1 z 3 zachovaných kusov v rámci územia bývalého Československa) a parným valcom Aveling & Porter z roku 1883 (3. najstarší parný valec na svete).

Banské pracoviská

Expozícia v pivničných priestoroch tematicky nadväzuje na bansko-hutnícku expozíciu. Znázorňuje banské diela v podzemí s čelbami banských pracovísk pri dobývaní železných rúd a magnezitu. Vybudované banské diela vrátane zariadení a pracovných nástrojov poskytujú návštevníkovi skutočný pohľad na pracovné prostredie baníka.

 

Otváracie hodiny a vstupné:

Utorok – Sobota

9:00 – 17:00

Vstupné:

Dospelí / Študenti, žiaci, dôchodcovia, ZŤP, vojnoví veteráni

Expozícia baníctva a hutníctva Gemera + Čas pary + Banské pracoviská – 5 € / 2,50 €

Celý areál – 7 € / 3,50 €

Otváracie Hodiny

Pondelok

Zatvorené / Closed

Utorok

9:00 -12:00, 13:00 - 17:00

Streda

9:00 -12:00, 13:00 - 17:00

Štvrtok

9:00 -12:00, 13:00 - 17:00

Piatok

9:00 -12:00, 13:00 - 17:00

Sobota

9:00 -12:00, 13:00 - 17:00

Nedeľa

Zatvorené / Closed

Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed