Botanická záhrada UPJŠ vznikla v roku 1950 a budúci rok oslávi 70-te výročie. Rozprestiera na ploche 30 ha a jej činnosť zabezpečuje 40 zamestnancov. Celý areál je chránený. Pre návštevníkov je prístupných 6 skleníkov, pričom ten najvyšší má výšku 12 m a v dobe postavenia bol najvyšší v Československu. Rastliny sú v skleníkoch zoskupené podľa pôvodu. Vonkajší areál tvorí ekologická náučná plocha s dekoratívnou výsadbou okrasných aj liečivých rastlín. Súčasťou areálu je fontána s potôčikom ústiacim do novo zrekonštruovaného jazierka, expozícia autochtónnej (domácej) bylinnej flóry, expozícia mrazuvzdorných kaktusov, skalky, rozsiahle arborétum a mini zoo. Dominantou vstupného priestoru je vyše 60-ročná vždyzelená magnólia veľkokvetá (Magnolia grandiflora). Medzi najväčšie lákadlá patrí výstava živých exotických motýľov, ktorá sa pravidelne koná v máji a júni v skleníku Viktória.

V skleníkoch máte možnosť vidieť druhy ako kakaovník, papája, vanilka, japonská mišpuľa, zbierka citrusov, kaktusov a sukulentov, zbierku cykasov, fikusy, bromélie, mimózu a množstvo ďalších nezvyčajných druhov.

Na vonkajšej ploche je unikátna zbierka anglických popínavých ruží od renomovaného šľachtiteľa Davida Austina, zbierka ľalioviek, liečivých rastlín, ihličnanov – zakrpatené čarovníky aj stromy ako toreja, sekvojovec, metasekvoja, kryptoméria či ginko; lekná, japonské javory, zbierka rôznych odrôd ebenovníka rajčiakového (hurmikaki) a figovníkov a množstvo ďalších krov a trvaliek. Súčasťou vonkajšieho areálu je aj včelársky náučný chodník.

Botanickú záhradu UPJŠ ročne navštívi okolo 50 tisíc návštevníkov. Jednotlivé činnosti sú realizované na piatich oddeleniach – odd. tropickej a subtropickej flóry, odd. dekoratívnej flóry, odd. arboréta, odd. autochtonnej flóry a dokumentácie a odd. hospodársko prevádzkové.

V budove okrem botanickej záhrady sídli aj Katedra botaniky a Katedra genetiky, v ktorých prebieha výučba a vedecká činnosť študentov z UPJŠ.

Vedecká činnosť je zameraná na štúdium biológie ohrozených a chránených druhov flóry východoslovenského regiónu, na synantropizáciu a antropické otázky pri ochrane a tvorbe životného prostredia. Botanická záhrada UPJŠ vydáva aj vedecký časopis Thaiszia – Journal of Botany, ktorý evidujú viaceré vedecké databázy sveta a od roku 2009 je evidovaný aj v databáze SCOPUS. Herbár BZ UPJŠ, ktorý je súčasťou medzinárodnej siete herbárov (evidovaný pod skratkou KO) zahŕňa viac ako 60 tisíc herbárových položiek. Vo vzdelávacej činnosti zabezpečujú pracovníci BZ výučbu botanických a ekologických disciplín predovšetkým pre študentov Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, ale rôznymi činnosťami sa podieľajú aj na edukačnej činnosti žiakov základných škôl, stredných škôl, ale aj univerzity tretieho veku.

Krátka história: Pri zriadení sa rozkladala na 36 ha a mala 2400 m2 vykurovaných zasklených objektov. Od svojho vzniku sa viackrát formovalo jej odborné zameranie, štruktúra, materiálne a technické zázemie. Od roku 1964 sa stala súčasťou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a v organizačnej štruktúre je vedeckým a pedagogickým univerzitným pracoviskom. V roku 2014 prebehla rozsiahla rekonštrukcia troch najväčších skleníkov a v roku 2019 rekonštrukcia interiéru budovy.

Osvetovú a kultúrnu činnosť realizuje prostredníctvom stálych expozícii, tematických výstav, otvorených dní, akciami k poznávaniu flóry a environmentálnymi akciami k výchove, ochrane a tvorbe životného prostredia a zachovaniu trvalo udržateľného využívania biodiverzity.

 

Otváracie Hodiny

Pondelok

9:00 - 18:00

Utorok

9:00 - 18:00

Streda

9:00 - 18:00

Štvrtok

9:00 - 18:00

Piatok

9:00 - 18:00

Sobota

9:00 - 18:00

Nedeľa

9:00 - 18:00

BOTANICKÁ ZÁHRADA JE OD 15.10.2020 DO ODVOLANIA ZATVORENÁ PRE VEREJNOSŤ. Otváracie hodiny do skleníkov a vonkajšieho areálu počas zimy: 9:00 - 15:00. V interiéri (budova, skleníky) je povinné mať na tvári rúško alebo inú ochranu dýchacích ciest.

Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed