Sústava vodných diel Dobšiná
Sústavu vodných diel tvoria Palcmanská Maša – Vlčia dolina – Dobšiná. Prvé dve boli vybudované v rokoch 1948 – 1954. Nádrž Dobšiná bola vytvorená neskôr, v rokoch 1957 – 1960, ako vyrovnávacia nádrž pod Vlčou dolinou, aby eliminovala rozkolísanosť prietokov v Dobšinskom potoku, spôsobených výrobou špičkovej elektrickej energie. Je to prvá väčšia hydrotechnická stavba na východe Slovenka, na jeho styku so stredným Slovenskom a je situovaná v západnej časti Volovských vrchov s prevodom vody z jedného povodia do druhého a to z povodia Hornádu do povodia Slanej.
Vodné dielo slúži aj takzvaným nepriamym efektom. Z tohto hľadiska akumulačná nádrž Palcmanská Maša plní esteticko- krajinársku a rekreačno-turistickú úlohu. Napriek prevažne energetickému významu vodného diela je nezanedbateľná aj jeho protipovodňová funkcia, ktorá v posledných rokoch častých a extrémnych záplav nadobudla aktuálnu závažnosť.
Hlavnými objektmi sústavy sú priehrada a akumulačná nádrž Palcmanská Maša na Hnilci, odberný objekt a tlakový privádzač, dolná nádrž vytvorená priehradou vo Vlčej doline, vysokotlaková a nízkotlaková špičková vodná elektráreň a vyrovnávacia nádrž na Dobšinskom potoku, ktorej priehrada má svetové prvenstvo v použití tesnenia z fólie PVC. Prevažná časť objektov sústavy bola vybudovaná v r. 1948 – 1956, s výnimkou priehrady vyrovnávacej nádrže Dobšiná, ktorá bola vybudovaná v r. 1957 – 1960.

Adresa

Naša adresa:

-

GPS:

48.862693, 20.380239

Telefón:

-

Email:

-

Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Nárok na položku
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed