Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky, 1763, NKP

Gréckokatolícky drevený chrám v obci Jedlinka bol postavený v roku 1736. Je venovaný byzantskému sviatku „Presvätá Bohorodička Ochrankyňa“. Presvätá Bohorodička ochraňuje našu zem. Jej ochrana je štítom proti útokom zlých duchov i proti nešťastiu. Bohorodička je nám pomocou pri našich dobrých skutkoch a v našom kresťanskom živote.

Drevený chrám v obci Jedlinke bol vystavaný v zrubovom štýle. Chrám pozostáva zo svätyne, chrámovej lode a predsiene. Každá časť budovy má svoju vežu s kupolou a krížom. Na hlavnej chrámovej veži sú vyrezané jedinečné zvukové otvory vo forme trojuholníka. V hlavnej chrámovej veži visia tri zvony. Chrámové veže i chrámová strecha sú pokryté štiepanými drevenými šindľami. Chrám je obohatený predstavaným zádverím. Z tohto zádveria vedú drevené schody do veže so zvonmi. Kovanie dverí je ešte z obdobia, kedy bol tento drevený chrám postavený.

Oltár vo svätyni má bohostánok pre uchovávanie Eucharistie s ikonou Narodenia našej Vládkyne, Bohorodičky Márie, vždy Panny, ktorá pochádza z 19. storočia. Na ľavej strane svätyne sa nachádza žertveník pre prípravu obetných darov pre božskú liturgiu so vzácnou ikonou Presvätej Bohorodičky Ochrankyne, ktorá pochádza z 18. storočia.

Chrám má osobitnú ikonami ozdobenú stenu s tromi dvermi, ktorá stojí medzi chrámovou loďou a svätyňou. Tento ikonostas pochádza z 18. storočia. Pozostáva z štyroch radov ikon. V hlavnom rade sú nasledovné ikony: sv. Mikuláš z Myry, sv. Bohorodička Hodegetria (ukazovateľka cesty), Kristus Učiteľ a Majster, ikona patrocínia Presvätej Bohorodičky Ochrankyne. Cárske dvere majú dve krídla z vyobrazeniami štyroch evanjelistov a sviatku Zvestovania našej Presvätej Vládkyni Bohorodičke Márii, vždy Panne. Nad hlavným radom ikonostasu je rad ikon veľkých byzantských sviatkov s ikonou Poslednej večere. Nad radom ikon sviatkov je rad ikon svätých apoštolov s ikonou Krista Veľkňaza, ktorý je v prostriedku tohto radu. Nad ikonou Krista Veľkňaza je vyobrazený symbol „Božie oko“, ktorý sa v drevených chrámoch vyskytuje len zriedkavo.

Nad radom svätých apoštolov je na ikonostase rad starozákonných prorokov. Celkom hore na ikonostase je ikona Ukrižovania Krista, ktorému po bokoch stoja postavy presvätej Bohorodičky a evanjelistu Jána. Tento ikonostas je ozdobený drevenými vyrezávanými vyobrazeniami rastlín a vinnej révy. Ďalšie ikony a liturgické predmety v drevenom chráme v obci Jedlinka pochádzajú z 17. a 18. storočia. Ikonostas bol zreštaurovaný v roku 1987. Posledné kompletné reštaurovanie dreveného chrámu sa realizovalo v rokoch 2000 a 2001.

Bohoslužby:
nedeľa: o 8.00 hod., nasledujúci týždeň 9.30 hod., sviatky 16.45 hod

Adresa

Naša adresa:

Mikulášová 6, 086 36, Slovensko

GPS:

49.398734498, 21.372046392

Telefón:
Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed