Gréckokatolícky drevený chrám svätého Jána Krstitela, 1750, NKP

Gréckokatolícky drevený chrám v obci Kalná Roztoka bol postavený v roku 1750. Je venovaný sviatku Narodenia úctyhodného a slávneho Pánovho proroka, predchodcu a krstitela Jána. Ján Krstitel bol synom Alžbety a knaza Zachariáša. Kázal pokánie. Žil ako askét v púšti. Pri Jordáne ohlasoval príchod židmi ocakávaného Mesiáša. Pripravujúc lud na jeho príchod praktizoval krst pokánia s vodou ako symbol záchrany v den prichádzajúceho súdu.
Drevený chrám v Klanej Roztoke bol postavený v zrubovom štýle. Chrám pozostáva zo svätyne, chrámovej lode a predsiene. Predsien má vežu s kupolou a trojramenným krížom. Svätyna má na svojej streche trojramenný kríž. Chrámová veža i chrámová strecha sú pokryté drevenými šindlami. Tento chrám je jedinecný tým, že jeho drevené steny sú zvonka i z vnútra omietnuté a natreté vápnom v snahe uchránit chrám pred nepriaznivým pocasím. Vchod do chrámu je zo západnej casti do predsiene.
Chrám v obci Kalná Roztoka má osobitnú ikonami ozdobenú stenu s tromi dvermi, ktorá stojí medzi chrámovou lodou a svätynou. Tento ikonostas pochádza zo 17. storocia. Má pät radov ikon. Ikony sviatkov pochádzajú z 18. storocia. V hlavnom rade ikonostasu sú nasledovné ikony: sv. Mikuláš z Myry, sv. Bohorodicka Hodegetria (ukazovatelka cesty), Kristus Ucitel a Majster, sv. Ján Krstitel. Cárske dvere pozostávajú z dvoch krídel s vyobrazeniami štyroch evanjelistov a sviatku Zvestovania našej Presvätej Vládkyni Bohorodicke Márii, vždy Panne. Na ostení cárskych dverí je znázornený nalavo sv. Bazil Velký a napravo sv. Ján Zlatoústy.
Nad hlavným radom ikonostasu je rad ikon velkých byzantských sviatkov s ikonou Poslednej vecere. Nad radom ikon velkých sviatkov je rad ikon svätých apoštolov s ikonou Kristus Velknaz. Nad radom svätých apoštolov je rad starozákonných prorokov. Z priestorových dôvodov na ikonostase chýba kríž. Piaty rad ikon sa nachádza pod hlavným radom ikonostasu. V nom sú nasledovné ikony: Zjavenie sa Krista sv. Mikulášovi, sv. Peter a sv. Pavol. Ikonostas je koncipovaný v cerveno-modrom prevedení. Jeho stlpiky, dalej vyrezávané ozdoby, ako aj cárske dvere, sú pozlátené. Chrám bol prvýkrát obnovený v roku 1839.
Pri chráme stojí drevená zvonica s dvoma zvonmi. Starší zvon pochádza z roku 1908, mladší zvon je z roku 1993. Objekt zvonice je položený na nízkom kamennom základe s velmi jednoduchou konštrukciou. Vrch zvonice je obložený šindlom a je zakoncený trojramenným krížom. Zvonica bola reštaurovaná v rokoch 1988 a 1989. Posledné kompletné reštaurovanie chrámu sa realizovalo v rokoch 2002 až 2004.

Bohoslužby:
každá druhá nedela v mesiaci: o 10.00 hod cez týžden v utorok: o 17.00 hod., v letnom období o 18.00 hod.

 

 

 

Adresa

Naša adresa:

Gréckokatolícky farský úrad Klenová 101, 067 72, Slovensko

GPS:

48.967442898, 22.326093164

Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed