Stavba sedačkovej lanovej dráhy na Chvatimechu začala v roku 1953. Bola naprojektovaná lyžiarskymi a technickými nadšencami pod vedením pána G. Ťatliaka a jej stavba bola realizovaná hlavne formou dobrovoľných brigád. O jej výrobu sa postarali vo veľkej miere miestne Strojárne Piesok a ďalšie okolité závody. Počas stavby neboli používané žiadne ťažké mechanizmy, väčšinu zariadenia či záverečné ťahanie lana bolo vykonávané výlučne ľudskou silou.

O dva roky neskôr, 12.2.1955 bola oficiálne spustená do prevádzky najprv pre lyžiarske oddiely, neskôr aj pre širokú verejnosť. Vznikajúce lyžiarske stredisko bolo medzi lyžiarmi veľmi obľúbené, pretože okrem lanovky sa mohlo pýšiť výbornou polohou i dostupnosťou, severne orientovanými zjazdovkami a teda aj dobrými snehovými podmienkami. Neskôr boli pristavané aj ďalšie lyžiarske vleky, stredisko dostalo ozvučenie či večerné osvetlenie. Konali sa tu tiež mnohé dôležité preteky.

V roku 1965 bola pre potreby zvyšujúcej sa návštevnosti postavená chata Bernardín, ktorá ponúkala okrem možnosti oddychu počas lyžovania aj stravu či ubytovanie. Otvorená bývala počas celého roka a rovnako je tomu dodnes. Aktuálne však prebieha jej rozsiahla rekonštrukcia a teda ubytovanie nie je možné.

Svoju plnohodnotnú službu lanovka vykonávala až do roku 1997, kedy nesplnila zákonom stanovenú revíziu a musela byť odstavená. Odvtedy slúži na prepravu personálu turistickej chaty, tiež na vývoz batožiny a tovaru. Keďže všetky staršie lanovky sú už v dnešnej dobe zrušené a demontované, je považovaná za najstaršiu prevádzkyschopnú lanovku na Slovensku. Okrem tohto titulu sa však môže pýšiť aj jedinečnosťou. Rovnakú lanovku nenájdeme nikde na svete. V piesockých strojárňach bol vyrobený iba tento jediný kus. Štátny pamiatkový úrad ju bohužiaľ za unikát nepovažuje a preto ju odmietol zapísať medzi technické pamiatky. Napriek tomu sa ako skupina nadšencov a dobrovoľníkov snažíme o jej záchranu pre ďalšie generácie a udržanie v prevádzkovom stave. Postupne vykonávame nutné výmeny jednolivých dielov, ktoré musia byť vyrábané na zákazku a zabezpečujeme rôzne opravy. Pravidelne tiež vykonávame testovacie jazdy, aby nedochádzalo ku korózii lán, kladiek, úchytov sedačiek a iným časiam.

Na chate Bernardín, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti vrcholovej stanice lanovky, je k dispozícii množstvo historických materiálov. Dobové fotografie, historická lyžiarska výstroj či unikátna ručne písaná kronika priamo počas výstavby. K dispozícii sú tiež k zakúpeniu pohľadnice či magnetky.

V zime je lyžiarske stredisko aktuálne využívané už iba na skialpinizmus. Ako spomienka na spustenie lanovej dráhy do prevádzky a uctenie si pamiatky jej staviteľov sa každoročne na kopci koná obľúbený memoriál „Ťatliakov skialp výstup“. Lyžiarske vleky, ktoré sa stále nachádzajú v stredisku už rovnako využívané nie sú.

Adresa

Naša adresa:

-

GPS:

48.802399, 19.561062

Telefón:
Web:

-

Kontaktujte majiteľa
Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed