Pomerne známa zrúcanina Hrušovského hradu sa nachádza na tiahlom skalnatom hrebeni tvoriacom súčasť východných výbežkov Tríbečského pohoria.
Doterajšie poznatky o architektúre hradu sa začali kryštalizovať od vyhotovenia prieskumovej správy a grafickej dokumentácie J. Könyökim v roku 1887.


O existencii hradu na konci 13. storočia nás nepriamo informuje údaj o ceste vedúcej popod „Horsov“ v klížskej listine z roku 1293, ktorá je falzum z obdobia okolo roku 1330. 4 Prvá zmienka o hrušovskom kastelánovi Ladislavovi z rodu Péčovcov pochádza až z roku 1316, keď ho pre zradu väznil a mučil Matúš Čák. Keďže ešte v roku 1308 bol v Matúšových službách, historici predpokladajú Čákovcov ako staviteľov hradu.5 K možnosti, že výstavba hradu v priebehu posledného dvadsaťročia 13. storočia mohla byť snáď iniciovaná Matúšovými mocenskými ambíciami, sa prikláňa časovo paralelný zánik blízkeho románskeho hradu na Michalovom vrchu. Oproti tomuto mal novovybudovaný hrad Hrušov svojou polohou nad horskou komunikáciou z Požitavia na horné Ponitrie priamejší kontakt s Požitavím, ktoré sa na prelome 13./14. storočia stalo súčasťou Matúšovej dŕžavy. Tento kontakt bol zabezpečený vizuálnym prepojením s požitavskými hradmi Gýmeš, Čierny hrad a asi aj s hrádkom v Topoľčiankach.
…..

Viac informácií nájdete na web stránke OZ Leustach.Za poskytnuté informácie vďačíme kastelánovy hradu Hrušov.

Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Nárok na položku
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed