Obec Jasenov úspešne realizuje projekt záchrany Jasenovského hradu v spolupráci so Združením na záchranu Jasenovského hradu.

Jasenovský hrad – národná kultúrna pamiatka (evidovaná pod číslom ÚZPF – 126/1)
Zrúcaniny hradu Jasenov sa nachádzajú južne od mesta Humenné (4,5 km od centra) nad obcou Jasenov
1327 Jezenew,
1548 Jezenyew,
1808 Jeszenö,
1907-1913 Várjeszenö,
1920 Jasenov

Počiatky výstavby hradu sú nejasné. Prvým známym majiteľom bol syn Peteňa z Bačkoviec už pred rokom 1316. Aj tento hrad sa medzi rokmi 1317 a 1327 stáva majetkom Drugethovcov, ktorí ho vlastnili až do roku 1644. V roku 1644 ho dobili a zničili vojská Juraja I. Rákocziho. Okrem Drugethovcov boli ďalšími majiteľmi hradu Barkócziovci, Tadeáš z Jasenova, Szirmayovci, gróf Van der Nath a Andrássyovci. Na podnet Gejzu Andrássyho bolo na začiatku 20. storočia niekoľko objektov zastrešených a zakonzervované hradobné múry a upravená vstupná časť. Úplné dokončenie týchto prác znemožnila prvá svetová vojna. Hrad sa preslávil falšovateľskou dielňou, ktorá razila falošné poľské groše a zlaté florény s menom Ľudovíta II. a Ferdinanda I. zo zliatiny striebra a mosadze v polovici 16. storočia.

Všeobecné informácie
Najstaršie jadro má trojuholníkový pôdorys tvorený obvodovým opevnením a štvorcovou vežou vedľa vstupnej brány. Palácová stavba bola situovaná do východnej časti hradu. Na prelome 15. a 16. storočia Drugethovci hrad rozšírili. Na juhozápade bol vybudovaný obranný systém s dvoma delovými baštami. Východný múr bol predĺžený až k múru delovej bašty, v juhozápadnej časti bola postavená menšia kruhová bašta po ľavej strane ktorej postavili vstupnú bránu. Ďalší múr pribudol medzi delovými baštami pripojil sa k staršiemu opevneniu a vytvoril ďalšie predhradie. V polovici 16. storočia bolo pred južným múrom horného hradu vybudované predhradie s podkovovitou baštou, na severnej strane boli pristavené dva rovnobežné múry. Začiatkom 17. storočia začali s výstavbou hviezdicového opevnenia, ktoré sa tiahne takmer okolo celého obvodu hradu.

Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Nárok na položku
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed