Každý v Stropkove vie, kde je Kaštieľ, ale málokto vie, kde je stropkovský hrad. A pritom ide o to isté miesto. Kaštieľ je posledná zachovaná svetská časť mestského hradu, ktorý zmizol z povrchu zeme i z povedomia ľudí. Stredoveký hrad postavili v 15. storočí vtedajší majitelia mestečka Peréňovci, ale rozkvet zažil až za ďalších vlastníkov – Peteovcov, ktorí tu na rozdiel od ich predchodcov aj žili. Hrad mal podobu pentagónu s piatimi vežami, s farským kostolom a budovou kaštieľ a vo svojom jadre. Po zániku hradu koncom 18. storočia sa hradby postupne rozobrali na stavebný materiál.

Kaštieľ prešiel výraznými stavebnými úpravami. Jeho najcennejšou časťou so zachovanými renesančnými znakmi, je tzv. rytierska sieň. Súčasný vlastník Kaštieľa, Mesto Stropkov, prízemie a podkrovie budovy poskytlo na múzejné účely.

V priestoroch stálej expozície je možné obdivovať expozíciu bábik v ľudovom odeve a z rôznych kútov sveta, či porcelánové bábiky s dokonale vypracovanými odevmi hrdiniek svetovej literatúry. Nájdete tu stálu výstavu majstra štetca Františka Veselého, stropkovského rodáka, ktorá predstavuje reprezentatívny výber z jeho tvorby.

 

Vstupné

Dospelý

Celé múzeum 1,00 €
Aktuálne výstavy 0,50 €
Vybrané kultúrne podujatia 0,50 €

 

Študent / Dôchodca

Celé múzeum 0,50 €
Aktuálne výstavy 0,20 €
Vybrané kultúrne podujatia 0,20 €

 

Deti do 6 r. / ZŤP / Dôchodca nad 70 r.

Celé múzeum 0,20 €
Aktuálne výstavy 0,20 €
Vybrané kultúrne podujatia 0,00 €

 

Deti do 3r.

Zadarmo

Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed