Myšlienka založenia múzea v Zlatých Moravciach vznikla v archeologickej a historickej spoločnosti s blížiacim sa tisícročným výročím príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny.

Múzeum pod názvom Tekovské múzeum slávnostne založili v župnej zasadacej sieni 12. mája 1896. Zbierky – dar statkára Alexandra Dillesza a knižnicu umiestnili do župného archívu. Rozvoj múzea v nasledujúcich rokoch bol nepatrný a zlepšenie nepriniesol ani vznik 1.ČSR, naopak , po zrušení Tekovskej župy so sídlom v Zlatých Moravciach r. 1922 múzeum najprv poštátnili a potom r. 1924 zbierky previezli do štátneho múzea v Nitre. Od toho roku je osud zbierok Tekovského múzea spojený so zbierkami múzea v Nitre a tak sa obe 2. septembra 1951 stali súčasťou zbierok novovzniknutého krajského múzea v Bojniciach.

Súčasné múzeum vzniklo 11. októbra 1947 s úlohou zhromažďovať umelecko-historické a prírodovedné pamiatky z územia vtedajších okresov Zlaté Moravce a Vráble. Po vrátení pôvodných zbierok múzea z Bojníc sa do roku 1955 podarilo múzeum pripraviť tak, že v auguste 1955 ho mohli slávnostne sprístupniť. Múzeum umiestnili do prízemia kaštieľa rodiny Migazzi, kde sídli dodnes.

Expozície múzea majú vlastivedný charakter. Rešpektujú stav zbierkového fondu, pričom temer všetky zbierky sú vystavené. V prírodovednej expozícii dominuje mineralogická zbierka z horného Požitavia, zaujímavé sú najmä obrovské drevné opály a zlatinky. V spoločensko-vednej expozícii sú zastúpené zaujímavé archeologické, historické a etnografické predmety z Požitavia.

 

Otváracie Hodiny

Pondelok

08.00 - 16.00

Utorok

08.00 - 16.00

Streda

08.00 - 16.00

Štvrtok

08.00 - 16.00

Piatok

08.00 - 16.00

Sobota

zatvorené

Nedeľa

zatvorené

Obed: 11.30 - 12.00

Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed
2,00 €
od:
11 mája, 2020
do:
20 novembra, 2020
Špeciálna Ponuka

Jaskyne v našom regióne

Jaskyne sú prírodnými fenoménmi, ktoré ukrývajú v svojich hlbinách jedinečné útvary kvapľovej výzdoby, vodou vypreparované skalné tvary, podzemné siene a kaňony i priezračné jazerá. Napriek stálej nízkej teplote ich obývajú nielen netopiere, ale i rôzne drobné živočíchy. Ich správu, ochranu a starostlivosť zabezpečuje Správa slovenských jaskýň. Nové jaskyne, alebo ich časti objavujú najmä členovia Slovenskej speleologickej spoločnosti. Na území Slovenska je známych vyše 7100 jaskýň, ktoré sa nachádzajú prevažne v oblasti Tatier. Výstava Jaskyne v našom regióne, ktorá bude otvorená od 11.5. – 20.11.2020 v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, Námestie A. Hlinku č. 1 predstaví prostredníctvom mapy aké klenoty tohto druhu ukrýva pohorie Tríbeč. Súčasťou budú fotografie a popis najvýznamnejších jaskýň s vyznačenou polohou, ale i všeobecné informácie o speleológii, osobnostiach, súčasnom stave výskumu a o Speleoklube Tribeč. Nebudú chýbať ani trojrozmerné exponáty ako osobný výstroj jaskyniara, lezecké pomôcky, pomôcky na mapovanie, dokumentáciu, kopanie a transport materiálu. Výstavu doplní speleologická literatúra.

Autor článku: Mgr. Ľubica Packová-Zahradárová, PR Manažér Ponitrianskeho múzea

 

Prečítajte si viac