Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW) bolo založené v roku 1991 ako prvé na svete venované osobnosti kráľa pop-artu. Dnes je múzeum nadregionálna špecifická inštitúcia múzejno-galerijného typu, zaoberajúca sa predovšetkým aktuálnymi tendenciami súčasného umenia a hlavne životom a dielom Andyho Warhola. Koncepčne mapuje, prezentuje a odborne spracováva nielen život a tvorbu Andyho Warhola, ale aj súčasné tendencie vo výtvarnom umení a kultúre, vplyv etnika pôvodu umelca na jeho dielo, vplyv pop-artu na aktuálne umenie a témy s tým súvisiace. Múzeum je od 1. apríla 2002 v zriaďo­vateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kra­ja.

Expozície MMUAW:

STÁLA EXPOZÍCIA DIEL ANDYHO WARHOLA Pozostáva z originálov diel Andyho Warhola zapožičaných múzeu nadáciou Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku, zo zbierok súkromných zberateľov, a z diel, ktoré sú majetkom múzea. V expozícii sú zastúpené všetky tvorivé obdobia umelca vrátane jeho dominantných výtvarných tém. Expozícia pozostáva z cca 200 umeleckých diel.

STÁLA EXPOZÍCIA O PÔVODE ANDYHO WARHOLA pozostáva z cenných autentických materiálov, artefaktov získaných alebo zapožičaných od pozostalých a blízkych umelca, listín a rekvizít, ktoré svedčia o jeho rusínskom pôvode. Medzi najcennejšie artefakty v tejto expozícii patrí autentická košieľka, v ktorej boli krstení synovia Júlie a Andreja Warholovcov, portrét Júlie Warholovej, podľa ktorého Andy Warhol urobil slávny obraz svojej matky technikou serigrafie, ďalej fotoaparát umelca, magnetofón, slnečné okuliare, odev umelca a iné.

STÁLA EXPOZÍCIA STREET-ART VS. POP-ART Táto expozícia je najnovšie obohatená o diela Keitha Haringa, ktorý sa osobne poznal s Andym Warholom. Originály tohto významného umelca môžete vidieť na Slovensku len v MMUAW. Sú zapožičané od súkromných zberateľov a momentálne sú vystavované v stálej expozícii múzea na minimálne 5 rokov. V tejto expozícii si návštevníci majú možnosť okrem iného pozrieť umelecké diela nie menej významných autorov ako sú Roy Lichtenstein, Robert Indiana, Jean-Michel Basquiat, Poppy, Bambi a iné. Táto expozícia je jedinečnou svojho druhu.

Otváracie Hodiny

Pondelok

zatvorené

Utorok

10:00 - 16:00

Streda

10:00 - 16:00

Štvrtok

10:00 - 16:00

Piatok

10:00 - 16:00

Sobota

12:00 - 16:00

Nedeľa

12:00 - 16:00

Adresa

Naša adresa:

Andyho Warhola 748/36, 068 01 Medzilaborce

GPS:

49.2687599, 21.904791

Telefón:
Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed