Fontánu tvorí členitá vodná nádrž s barokovými prvkami a zaujímavá kompozícia piatich neoklasicistických sôch. V strede vodnej hladiny na kamennom vŕšku sa vypína postava Neptúna, ktorého postoj pripomína pózu charakteristickú pre rímskych cisárov. Súsošie dopĺňa päť menších sôch so zvieracími motívmi. Prvou je veľká ryba, ktorá sa ovíja Neptúnovi okolo nôh. V smere svetových strán sa na štyroch kamenných ostrovčekoch nachádzajú menšie sochy- žaba ktorá je na východe, had na severe, korytnačka na západe a krokodíl na juhu. Všetky tieto sladkovodné živočíchy chŕlia s ústnych otvorov vodu.

Neoklasicistické súsošie dal začiatkom 19.st. postaviť židovský obchodník z Haliče. Bol to Marek Holländer ktorý žil v rokoch 1760 až 1849.Išlo o prejav vďačnosti za to, že mu mestská rada povolila usadiť sa a podnikať v meste, lebo až do reforiem Jozefa II ktoré trvali od roku 1780 až do roku 1790 nemohli v Prešove bývať nijaký židia.

Neptúnová fontána patrí medzi najkrajšie umeleckohistorické pamiatky mesta. Po rekonštrukcii v 90.rokoch získala niekdajšiu krásu ktorou očarí nejedného turistu či návštevníka Prešova.

Adresa

Naša adresa:

-

GPS:

48.997248, 21.240601

Telefón:

-

Email:

-

Web:

-

Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Nárok na položku
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed