Pôvodne gréckokatolícky drevený chrám Narodenia Presvätej Bohorodicky, 1923

Prvý gréckokatolícky chrám bol v obci Hutka postavený v poslednej tretine 18. stor. Zasvätený bol sv. Kozmovi a Damiánovi. Následne bol však znicený požiarom v roku 1915. Druhý, tiež pôvodne gréckokatolícky drevený chrám bol postavený v roku 1923. Zasvätený bol Narodeniu Presvätej Bohorodicky. Pri výstavbe nového chrámu sa podpísal nedostatok financných prostriedkov a zhon.
Zo stavebného hladiska ide o jednodielny, trojpriestorový chrám s troma vežami a krížmi. Chrám je zrubovej konštrukcie, veža stlpovej konštrukcie. Vchod je zo západnej casti. Celé telo chrámu je obložené doskami. Do cela stavby je vsadená hlavná veža. V súcasnosti sú vo veži zavesené dva zvony, z toho jeden z 18. stor. Uprostred strechy nad lodou je vsadená vežicka s cibulkou a jednoramenný ozdobný kríž. Obdlžnikové okná v predsieni lode i svätyne zaistujú priaznivé svetelné podmienky vnútri chrámu.
Ikonostas v chráme chýba. Sú tu iba samostatne osadené tri ikony hlavného radu, a to Bohorodicky Hodigitrie, Krista Ucitela a ikona Narodenia Presvätej Bohorodicky. Tieto ikony vznikli v rôznych casových obdobiach. Rozdiel je viditelný porovnaním ikony Hodigitrie a patrocinálnej ikony s ovela staršou ikonou Krista Ucitela.
V roku 2000 bol chrám prevedený na Pravoslávnu cirkev.

 

Adresa

Naša adresa:

Vyšný Mirošov 71, 09011 Vyšný Mirošov

GPS:

49.39947, 21.42713

Telefón:
Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Nárok na položku
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed