Vila je dočasne ZAVRETÁ!

PRIPRAVUJEME novú stálu expozíciu Dominika Skuteckého. Vilu otvoríme po zrenovovaní interiéru a reinštalácii expozície 13. marca 2020 o 17.00.

Vila Dominika Skuteckého so záhradou je unikátnou rodinnou vilou, ktorú si v Banskej Bystrici nechal postaviť maliar Dominik Skutecký podľa svojho umeleckého vkusu a obdivu k talianskej kultúre. Návštevníkom poskytuje jedinečnú prehliadku Stálej expozície Dominika Skuteckého, sprostredkúva pamiatku dramatickej histórie rodiny Skuteckých-Karvašových a ponúka relax v pôvodnej mestskej parkovej záhrade.

Expozícia predstavuje maliarovu tvorbu ovplyvnenú dlhoročným pôsobením vo Viedni a v Benátkach. Pre Skuteckého tvorbu je charakteristické ovládanie kvalít starej talianskej maľby a v neskoršom období špecifický záujem o svetlo v smere luministickej (impresionistickej) maľby konca 19. storočia. Prehliadka zahŕňa jeho známe žánrové obrazy s výpravnými scénami zo slávnych benátskych chrámov a zákutí, výjavy banskobystrického mestského života z obdobia konca habsburskej monarchie, kultivovanú portrétnu tvorbu a výnimočný cyklus kotlárov dokumentujúci tradičnú prácu v miestnych medených hámroch. Expozíciu rozširuje virtuálna prezentácia mapujúca osudy umelca a jeho rodiny.

Genius loci rodinnej vily poznačili tragické udalosti z obdobia druhej svetovej vojny, keď bola rodina Skuteckých-Karvašových prenasledovaná pre židovský pôvod (projekt Holokaust a osudy detí D. Skuteckého). Zároveň pripomína miesto vzrušujúceho detstva a mladosti významného slovenského spisovateľa a dramatika Petra Karvaša, ktorý zachytil svoje spomienky v knihe V hniezde. V súčasnosti poskytuje vila okrem prehliadky maliarovej tvorby kultúrne zázemie aj ďalším druhom umeleckých aktivít, ako sú dlhoročné čítania literatúry, letné filmové premietanie či ďalšie umelecké predstavenia, sprievodné a edukačné aktivity. V rokoch 2008 – 2010 bol v expozícii vily vyčlenený priestor Room 19_21 na prezentáciu vizuálneho umenia najmladšej generácie.

Stavbu vily v neorenesančnom štýle realizoval okolo roku 1896 staviteľ a umelcov priateľ Adolf Holesch. Pôvodné návrhy architektonicko-výtvarnej podoby stavby a sgrafitovej výzdoby na fasáde, ktoré pravdepodobne vytvoril sám Skutecký, sa nedochovali, rovnako ako umelcova pozostalosť, ktorá sa roztratila počas druhej svetovej vojny, keď vilu dočasne obsadilo gestapo. Po rôznych prestavbách a úpravách budovy v druhej polovici 20. storočia bola fasáde vily prinavrátená pôvodná podoba až v roku 1994, keď bola prispôsobená pre zriadenie stálej expozície maliara. Záhrada, ktorá bola v roku 2011 vyhlásená za súčasť národnej kultúrnej pamiatky pod názvom Vila s areálom, predstavuje unikátny priestor mestskej parkovej záhrady, ako aj poslednú mestskú záhradu na Hornej ulici v centre Banskej Bystrice a širokom okolí.

Otváracie Hodiny

Pondelok

-

Utorok

-

Streda

-

Štvrtok

-

Piatok

-

Sobota

-

Nedeľa

-

Naplánuj moju cestu

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed