Thurzov dom je jednou z troch expozícií Stredoslovenského múzea. Patrí k dominantám banskobystrického námestia a svoje meno nesie meno po najznámejšom majiteľovi, banskom ťažiarovi z Betlanoviec Jánovi Thurzovi (1437 – 1508).

Po rozsiahlej pamiatkovej obnove bola v priestoroch Thurzovho domu 28. augusta 1958 sprístupnená spoločenskovedná expozícia zameraná na historické premeny Banskobystrického kraja od najstarších dôb praveku, cez stredovek, novovek až po začiatky 20. storočia.

Na prízemí domu sa nachádza klenot Stredoslovenského múzea, unikátna miestnosť s valenou klenbou zdobená figurálnymi a rastlinnými maľbami. Ide o tzv. „Zelenú sieň“, ktorej maľby vznikli v druhej polovici 15. storočia. Návštevníci Thurzovho domu majú možnosť navštíviť Zelenú sieň počas celého roka ako súčasť expozície Thurzovho domu.

Zelená sieň

Okrem Zelenej siene ponúka Thurzov dom neustále nové historické a etnografické výstavy, pravidelné cykly prednášok, mnohé spoločenské a kultúrne podujatia.

Aktuálne informácie o výstavách a podujatiach v Thurzovom dome nájdete vždy na
webovej stránke
Facebooku
Instagrame.

Otváracie Hodiny

Pondelok

-

Utorok

9:00 – 17:00

Streda

9:00 – 17:00

Štvrtok

9:00 – 17:00

Piatok

9:00 – 17:00

Sobota

13:00 – 17:00

Nedeľa

13:00 – 17:00

Kontaktujte majiteľa
Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed
2,00 €
od:
27 septembra, 2020
Špeciálna Ponuka

S kompasom v ruke

S kompasom v ruke

Výstava Stredoslovenského múzea, ktorú sme pripravili v Thurzovom dome v Banskej Bystrici,  vás zavedie do pracovne cestovateľa 19. storočia. Návštevníci v nej môžu objaviť zaujímavé predmety, ktoré na svojich cestách objavuje a bližšie spoznáva. Zároveň zistia, ktoré krajiny už navštívil a kam sa ešte len chystá.

Stredoslovenské múzeum chce prostredníctvom výstavy S kompasom v ruke vzdať hold cestovaniu. Svetobežník, ktorého sa rozhodlo predstaviť svojim návštevníkom, chce okrem nových krajín prezentovať aj rastliny, minerály, či exotické zvieratá, ktoré sa na danom mieste vyskytujú. K nahliadnutiu tak budú vzácne exponáty, ktoré by si inak nemohli prezrieť na jednom mieste. Medzi vystavenými zbierkovými predmetmi bude môcť návštevník nájsť historický glóbus, lodné kufre, modely lodí, či zbierky tropického hmyzu  a zvierat. Návštevníci sa tiež môžu zahrať na cestovateľa, a to prostredníctvom veľkej interaktívnej  mapy sveta, kde vyznačia, kam už cestovali, alebo by ešte len chceli vycestovať.

Je to cestovateľ 19. storočia, ktorý navštevuje aj iné kontinenty než „materskú“ Európu. Bol už v Ázii, Austrálii… Z každej z ciest si doniesol suveníry a vzácne relikty. Výstavná miestnosť je koncipovaná ako pracovňa, kde si cestovateľ plánuje cesty, ale aj uskladňuje „trofeje“. Pri tejto príležitosti to bude jedinečná prezentácia fondov a jeho zástupcov typických aj pre iné kontinenty, ktoré by sa pri iných výstavách nemohli prezentovať“,  upresnil kurátor výstavy PhD. Filip Glocko.

Komorná výstava venovaná Svetovému dňu cestovania bude v Thurzovom dome v Banskej Bystrici sprístupnená od 27.septembra do decembra 2020.

Prečítajte si viac