Thurzov dom je jednou z troch expozícií Stredoslovenského múzea. Patrí k dominantám banskobystrického námestia a svoje meno nesie meno po najznámejšom majiteľovi, banskom ťažiarovi z Betlanoviec Jánovi Thurzovi (1437 – 1508).

Po rozsiahlej pamiatkovej obnove bola v priestoroch Thurzovho domu 28. augusta 1958 sprístupnená spoločenskovedná expozícia zameraná na historické premeny Banskobystrického kraja od najstarších dôb praveku, cez stredovek, novovek až po začiatky 20. storočia.

Na prízemí domu sa nachádza klenot Stredoslovenského múzea, unikátna miestnosť s valenou klenbou zdobená figurálnymi a rastlinnými maľbami. Ide o tzv. „Zelenú sieň“, ktorej maľby vznikli v druhej polovici 15. storočia. Návštevníci Thurzovho domu majú možnosť navštíviť Zelenú sieň počas celého roka ako súčasť expozície Thurzovho domu.

Zelená sieň

Okrem Zelenej siene ponúka Thurzov dom neustále nové historické a etnografické výstavy, pravidelné cykly prednášok, mnohé spoločenské a kultúrne podujatia.

Aktuálne informácie o výstavách a podujatiach v Thurzovom dome nájdete vždy na
webovej stránke
Facebooku
Instagrame.

Otváracie Hodiny

Pondelok

-

Utorok

9:00 – 17:00

Streda

9:00 – 17:00

Štvrtok

9:00 – 17:00

Piatok

9:00 – 17:00

Sobota

13:00 – 17:00

Nedeľa

13:00 – 17:00

Kontaktujte majiteľa
Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed
4,00 €
od:
12 mája, 2020
do:
30 augusta, 2020
Špeciálna Ponuka

Výstava ROZKVITNI

Spolu s okolitou prírodou rozkvitli aj vynovené priestory Thurzovho domu na banskobystrickom námestí. Od mája do augusta 2020 pripravilo Stredoslovenské múzeum po opätovnom sprístupnení svojich expozícií etnografickú výstavu ROZKVITNI, na ktorej predstaví návštevníkom bohatú zbierku rastlinných motívov, ukrytých najmä v tradičnom ľudovom odeve, ale aj na nábytku a keramike z okolitých regiónov. 

Jar sa na Slovensku niesla v znamení prísnych opatrení, kvôli ktorým mnohí z nás museli tráviť čas vo svojich domovoch a prišli tak o možnosť zažiť na vlastnej koži prebúdzajúcu sa prírodu. Etnografická výstava Rozkvitni v Thurzovom dome spája výnimočnú krásu kvetov, kríkov a stromov prenesených do každodenného života na slovenskom vidieku, ktoré môžu aspoň sčasti nahradiť pocit stratenej jari. Autorkami výstavy sú Mgr. Mária Trubínyová a Mgr. Vladimíra Luptáková.

Spoločným znakom všetkých predmetov na výstave je ich výnimočná výzdoba a ozdobnosť, ktorej dominujú rastlinné motívy. Na bohatej ukážke krojov, keramiky či nábytku nájdete okrem tradičných prvkov – ruží, klinčekov, sedmokrások, konvaliniek – aj na prvý pohľad nezvyčajné motívy. Veľmi častým a obľúbeným vzorom vyšívačiek sa v priebehu rokov stalo napríklad granátové jablko. V predstavách Rimanov symbolizovalo lásku, manželstvo a plodnosť. Zduchovnením zase získalo nový význam. Šťava z jablka symbolizovala krv mučeníkov, jadierka obalené jedinou šupkou veriacich, spojených jedinou cirkvou. Obraz poleného jablka s hojnosťou semien sa v barokovej symbolike zmenil na predstavu dobročinnosti. V kresťanskej symbolike mohlo granátové jablko symbolizovať aj sprítomnenie návratu do raja. Vo svetskej symbolike zas poukazuje granátové jablko na princíp harmónie, pokoja a bezpečia.

„Textil, nábytok a keramiku sme inštalovali ako umelecké diela a zdôrazňovali najmä ozdobnosť sukní, opleciek, stánok, ale aj svadobných truhlíc či keramiky z bohatého etnografického fondu Stredoslovenského múzea. Tradičný ľudový odev – kroje – sme vybrali zo 4 hlavných regiónov: Horehronie, Podpoľanie, Hont a Novohrad,“ uviedla jedna z kurátoriek výstavy, etnologička Stredoslovenského múzea Mgr. Mária Trubínyová.

Znovu otvorené dvere Thurzovho domu vás z ruchu námestia zavedú priamo do farebnej záhrady, ktorá poteší milovníkov tradičnej ľudovej kultúry, ale aj histórie, prírody a vzácneho dedičstva našich predkov.

 

Prečítajte si viac