Thurzov dom je jednou z troch expozícií Stredoslovenského múzea. Patrí k dominantám banskobystrického námestia a svoje meno nesie meno po najznámejšom majiteľovi, banskom ťažiarovi z Betlanoviec Jánovi Thurzovi (1437 – 1508).

Po rozsiahlej pamiatkovej obnove bola v priestoroch Thurzovho domu 28. augusta 1958 sprístupnená spoločenskovedná expozícia zameraná na historické premeny Banskobystrického kraja od najstarších dôb praveku, cez stredovek, novovek až po začiatky 20. storočia.

Na prízemí domu sa nachádza klenot Stredoslovenského múzea, unikátna miestnosť s valenou klenbou zdobená figurálnymi a rastlinnými maľbami. Ide o tzv. „Zelenú sieň“, ktorej maľby vznikli v druhej polovici 15. storočia. Návštevníci Thurzovho domu majú možnosť navštíviť Zelenú sieň počas celého roka ako súčasť expozície Thurzovho domu.

Zelená sieň

Okrem Zelenej siene ponúka Thurzov dom neustále nové historické a etnografické výstavy, pravidelné cykly prednášok, mnohé spoločenské a kultúrne podujatia.

Aktuálne informácie o výstavách a podujatiach v Thurzovom dome nájdete vždy na
webovej stránke
Facebooku
Instagrame.

Otváracie Hodiny

Pondelok

-

Utorok

9:00 – 17:00

Streda

9:00 – 17:00

Štvrtok

9:00 – 17:00

Piatok

9:00 – 17:00

Sobota

13:00 – 17:00

Nedeľa

13:00 – 17:00

Kontaktujte majiteľa
Naplánuj moju cestu

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed
1,50 €
od:
20 februára, 2020
do:
19 apríla, 2020
Špeciálna Ponuka

V krajine remesiel

Preneste sa spolu so Stredoslovenským múzeom do čarovnej krajiny remesiel, ktorá ovládne priestory Thurzovho domu od štvrtka 20. februára 2020. Výstava prác 7. ročníka súťaže Ústredia ľudovej umeleckej výroby V krajine remesiel predstaví tradičné ľudové remeslá prostredníctvom kreatívnych výrobkov detí a mládeže z celého Slovenska.

 Tradičné ľudové remeslá majú nezastupiteľné miesto aj medzi tými najmenšími. Dôkazom toho je už 7. ročník súťaže V krajine remesiel, ktorú od roku 2006 organizuje Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV). Cieľom súťaže je vzbudiť záujem detí a mládeže o tradičné ľudové remeslá, posilniť ich vedomie kultúrnej identity, ale aj podporiť ich manuálnu zručnosť a výtvarnú kreativitu. Úspechy súťaže každoročne potvrdzujú jej význam a každý ďalší ročník prináša nové, nápadité, remeselne zvládnuté diela. Aj tento rok sa žiaci mohli zapojiť do viacerých tém rozdelených podľa materiálových skupín: Zakliate v dreve, Nite nebláznite, Noty pre drôty, Na sklo maľované, Pletky s pletivami a Veci, čo nevedia všetci.

„Hmatateľná schopnosť tvoriť je úžasná vlastnosť. Kreatívni ľudia v ÚĽUV-e, pedagógovia v školách a deti vytvorili a prezentujú v priestoroch nášho múzea svoje spoločné dielo. Tradičné ľudové remeslá boli bežnou súčasťou každodenného života a malí remeselní majstri nás V krajine remesiel presviedčajú, že nepatria len do minulosti,“ uviedla kurátorka výstavy, Mgr. Vladimíra Luptáková.

Krajina remesiel je miestom, kde sa stretávajú šikovní, zruční a predstavivosťou obdarení ľudia. Narazíte v nej na majstrov remeselníkov, ale aj ich žiakov – učňov a tovarišov, ktorí sa u nich učia remeslu. Všetci majú ale niečo spoločné: šikovné ruky, otvorenú myseľ a veľkú fantáziu.

Otvorenie výstavy spolu s odovzdávaním cien sa bude konať v Thurzovom dome
vo štvrtok 20. februára 2020 o 12.00 hod. Výstava potrvá do 19. apríla 2020.

Prečítajte si viac