Tihányiovský kaštieľ je jednou z troch expozícií Stredoslovenského múzea a sídli v ňom prírodovedné oddelenie múzea. Návštevníkom ponúka počas celého roka možnosť navštíviť stálu prírodovednú expozíciu Príroda stredného Slovenska, ale aj neustále nové prírodovedné výstavy, pravidelné cykly prednášok, mnohé spoločenské a kultúrne podujatia s dôrazom na ekológiu a environmentálnu výchovu. V jarných a letných mesiacoch ponúka návštevníkom aj slovenský unikát – jediný pozorovací včelí úľ umiestnený priamo vnútri expozície múzea.

Prírodovedné oddelenie Stredoslovenského múzea vzniklo v roku 1972 a od roku 1989 sídli v pamiatkovo chránenej budove Tihányiovského kaštieľa v Radvani. Expozícia Príroda stredného Slovenska je tematicky členená do 8 výstavných miestností, z ktorých každá poskytuje prostredníctvom zastúpených živočíchov, rastlín, hornín, nerastov a skamenelín obraz o prírode 8 celkov bývalého stredoslovenského kraja. 2400 exponátov, množstvo fotografií a schém predstavuje typické ukážky najvýznamnejších prírodných a umelých ekosystémov.

Názorné naznačenia väzieb medzi jednotlivými prvkami ekologických systémov návštevníkom umožňujú pochopiť základné princípy ich fungovania. Účelom expozície je nielen pomôcť jej návštevníkom naučiť sa rozoznávať i menej známe druhy hornín, nerastov, rastlín a živočíchov (stavovce, bezstavovce), ale aj rozšíriť si vedomosti z oblasti ekológie a ochrany prírody.

Expozícia je koncipovaná na celú škálu environmentálnych problémov od prezentácie diverzity druhov, cez charakteristiku chránených území, až po ukážky zdrojov devastácie prírodného prostredia. Miestnosť venovaná prírode Tatier ponúka možnosť prehrať si hlasy vystavených živočíchov.

V audiovizuálnej sále múzea sa premietajú filmy pre žiakov a študentov, uskutočňujú sa prednášky, špecializované semináre pre učiteľov, premietanie diapásiem a diskusie na rôzne témy týkajúce sa problémov ochrany prírody.

Aktuálne informácie o výstavách a podujatiach v Tihányiovskom kaštieli nájdete vždy na
webovej stránke
Facebooku
Instagrame.

Otváracie Hodiny

Pondelok

-

Utorok

9:00 – 17:00

Streda

9:00 – 17:00

Štvrtok

9:00 – 17:00

Piatok

9:00 – 17:00

Sobota

-

Nedeľa

9:00 – 17:00

Kontaktujte majiteľa
Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed
0,00 €
od:
19 augusta, 2020
Špeciálna Ponuka

NOČNÁ VÝPRAVA DO PRAVEKU

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici opäť ponúka svojim návštevníkom jedinečný zážitok. Prostredníctvom výstavy, ktorú pripravili jeho pracovníci spolu s akad. arch. Róbertom Viktorom Němečekom – s názvom PALEOART, sa môžu ocitnúť razom v dávnej minulosti. Jeho diela ich vtiahnu do tajomného „umenia“ praveku. V piatok, 21.08.2020, výnimočne už aj počas nočnej prehliadky.

Výstava predstavuje pohľad na majstrovské jaskynné fresky prehistorického človeka z obdobia mladého paleolitu (približne pred 30 000 až 12 000 rokmi). Návštevníci sa tak ocitnú zoči – voči verným obrazom pretaurov, mamutov, nosorožcov a levov jaskynných. Nástenné diela však okrem prírodných javov a zvierat v sebe skrývajú aj značnú dávku mystiky, symbolizmu a magickej krásy. Autor výstavy akad. Arch. Róbert Viktor Němeček pripomína, že jeho tvorba predstavuje len drobnú časť mozaiky z obdobia paleolitu. Jeho cieľom je poukázať nie len na vývin spoločnosti, ale aj na vysoké umelecké a technické prevedenie malieb. „Tvorcovia obrazov dosiahli tak vysokú úroveň, akej sa počas niekoľkých nasledujúcich tisícročí zobrazovacia tvorba ani nepriblížila. Stalo sa tak aj napriek tomu, že obrazy vznikli použitím len veľmi obmedzeného a primitívneho výtvarného materiálneho vybavenia,“ doplnil paleontológ Stredoslovenského múzea Csaba Tóth.

Obdobie konca poslednej doby ľadovej  či atmosféru  slávnej jaskyne Altamira v Španielsku si návštevník môže vychutnať vo výstavných priestoroch Tihányiovského kaštieľa v Banskej Bystrici, kde je inštalovaná unikátna výstava PALEOART – výprava za tajomným umením praveku. „Našim návštevníkom sa vždy snažíme ponúknuť niečo výnimočné. Aj preto sme sa rozhodli sprístupniť toto podujatie počas nočných hodín. V piatok, 21.08.2020, v čase od 20 – tej do 24 – tej hodiny naši lektori prevedú záujemcov o tento zážitok krásnymi a tajomnými zákutiami praveku. Verím, že sa nám tak podarí vytvoriť nezabudnuteľnú atmosféru, ktorú si naši návštevníci ešte dlho zapamätajú,“ vysvetlil zástupca riaditeľa SSM Matúš Molitoris.

Prečítajte si viac