Tihányiovský kaštieľ je jednou z troch expozícií Stredoslovenského múzea a sídli v ňom prírodovedné oddelenie múzea. Návštevníkom ponúka počas celého roka možnosť navštíviť stálu prírodovednú expozíciu Príroda stredného Slovenska, ale aj neustále nové prírodovedné výstavy, pravidelné cykly prednášok, mnohé spoločenské a kultúrne podujatia s dôrazom na ekológiu a environmentálnu výchovu. V jarných a letných mesiacoch ponúka návštevníkom aj slovenský unikát – jediný pozorovací včelí úľ umiestnený priamo vnútri expozície múzea.

Prírodovedné oddelenie Stredoslovenského múzea vzniklo v roku 1972 a od roku 1989 sídli v pamiatkovo chránenej budove Tihányiovského kaštieľa v Radvani. Expozícia Príroda stredného Slovenska je tematicky členená do 8 výstavných miestností, z ktorých každá poskytuje prostredníctvom zastúpených živočíchov, rastlín, hornín, nerastov a skamenelín obraz o prírode 8 celkov bývalého stredoslovenského kraja. 2400 exponátov, množstvo fotografií a schém predstavuje typické ukážky najvýznamnejších prírodných a umelých ekosystémov.

Názorné naznačenia väzieb medzi jednotlivými prvkami ekologických systémov návštevníkom umožňujú pochopiť základné princípy ich fungovania. Účelom expozície je nielen pomôcť jej návštevníkom naučiť sa rozoznávať i menej známe druhy hornín, nerastov, rastlín a živočíchov (stavovce, bezstavovce), ale aj rozšíriť si vedomosti z oblasti ekológie a ochrany prírody.

Expozícia je koncipovaná na celú škálu environmentálnych problémov od prezentácie diverzity druhov, cez charakteristiku chránených území, až po ukážky zdrojov devastácie prírodného prostredia. Miestnosť venovaná prírode Tatier ponúka možnosť prehrať si hlasy vystavených živočíchov.

V audiovizuálnej sále múzea sa premietajú filmy pre žiakov a študentov, uskutočňujú sa prednášky, špecializované semináre pre učiteľov, premietanie diapásiem a diskusie na rôzne témy týkajúce sa problémov ochrany prírody.

Aktuálne informácie o výstavách a podujatiach v Tihányiovskom kaštieli nájdete vždy na
webovej stránke
Facebooku
Instagrame.

Otváracie Hodiny

Pondelok

-

Utorok

9:00 – 17:00

Streda

9:00 – 17:00

Štvrtok

9:00 – 17:00

Piatok

9:00 – 17:00

Sobota

-

Nedeľa

9:00 – 17:00

Kontaktujte majiteľa
Naplánuj moju cestu

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed
4,00 €
od:
8 marca, 2020
do:
28 júna, 2020
Špeciálna Ponuka

Havrany a ich príbuzní

Havrany a ich príbuzní sa už čoskoro zahniezdia v Stredoslovenskom múzeu. Výstava, ktorá priblíži inteligenciu a význam krkavcovitých vtákov v prírode, symbolike a ľudovej slovesnosti, potrvá v Tihányiovskom kaštieli od 12. marca do 28. júna 2020.

Havrany, vrany, straky, krkavce, kavky, sojky či orešnice. Tvorcovia sveta, spoločníci bohov, zvestovatelia smrti a vojen, zlodeji, hlučné čierne potvory – krkavcovité vtáky sú už po stáročia spájané s mýtmi a legendami, pričom ľudia im vždy pripisovali najmä negatívne vlastnosti. Do tejto čeľade patrí približne 120 vtáčích druhov a na Slovensku hniezdi 8 z nich. Patria k najinteligentnejším vtákom a živočíchom vôbec, pomer hmotnosti mozgu k hmotnosti tela je u nich veľmi vysoký, porovnateľný s primátmi či veľrybami. Mnoho druhov sa však dostáva do konfliktu s človekom, čo prispieva k ich častokrát skreslenej nepopulárnej povesti.

Krkavcovité vtáky žijúce na území Slovenska, ich život, inteligenciu, miesto v prírode, vzťah s človekom a legendy, ktoré ich obklopujú, predstaví výstava Havrany a ich príbuzní v Tihányiovskom kaštieli. Autorkou výstavy je biologička Gemersko-malohontského múzea RNDr. Monika Gálffyová a Stredoslovenské múzeum pri jej príprave spolupracovalo aj s Múzeom vo Svätom Antone a Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva, ktoré zapožičali zaujímavé predmety zo svojich zbierok.

„Môj veľký obdiv patrí krkavcovi, ktorého vedci považujú za intelektuála vtáčieho sveta. Okrem toho, že sa dokáže veľmi sofistikovane dostať k potrave, či napodobniť ľudskú reč, býva pôvodcom nejednej vtipnej situácie, pričom s potešením vystrája rôzne šibalské kúsky ľuďom i zvieratám,“ uviedla kurátorka výstavy, zoologička Stredoslovenského múzea Ing. Renáta Kapustová.

Výstava Havrany a ich príbuzní naučí návštevníkov prostredníctvom fotografií, dermoplastických preparátov a interaktívnych hier rozlišovať jednotlivé druhy vtákov, priblíži mýty, bájky a povery, ktoré sa s nimi spájajú. Zároveň prinesie možnosť okúsiť ich život na vlastnej koži vďaka modelom hniezd vybraných druhov v nadživotnej veľkosti.

„Stredoslovenské múzeum má bohaté zbierky aj z oblasti prírodných vied a tiež na tomto „poli“ realizuje mnoho vzdelávacích a prezentačných aktivít. Verím preto, že aj táto zaujímavá výstava si nájde mnoho spokojných návštevníkov,“ dodáva Mgr. Matúš Molitoris, zástupca riaditeľa Stredoslovenského múzea.

Prečítajte si viac