Židovské suburbium  je jednou z najhodnotnejších pamiatok židovského kultúrneho dedičstva v strednej Európe. Jedinečný urbanistický komplex z 19. storočia pozostáva zo synagógy, rituálnych kúpeľov (mikve), budovy zhromaždenia (bet midraš) a hospodárskej časti. Kedysi bol jeho súčasťou aj rituálny kóšer bitúnok. Suburbium leží mimo mestského opevnenia, pretože židia mali po stáročia zakázané obývať slobodné kráľovské mestá, medzi ktoré patril aj Bardejov.

Spoločne s historickým jadrom mesta bol komplex Židovského suburbia v roku 2000 zapísaný do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Rozvinutú meštiansku kultúru v Bardejove vytváralo kedysi mnohonárodnostné etnikum, preto je táto pamiatka neoddeliteľnou súčasťou zápisu.

V roku 2014 bol v susedstve komplexu odhalený unikátny pamätník holokaustu s menami viac ako 3000 obetí zoradených podľa rodín. Pamätná záhrada je miestom symbolického posledného odpočinku bardejovských židov, ako aj vyrovnania sa obyvateľov mesta s vlastnou minulosťou.

Adresa

Naša adresa:

Mlynská 13, 08501 Bardejov

GPS:

49.294208, 21.268526

Telefón:

-

Plan My Route

Výpis pohľadávok

Vzor fontu použitého textu

Položka už bola vyžiadaná
Kliknutím na tlačidlo zobrazíte mapu.

Napísať recenziu

Price
Location
Staff
Services
Food
Publikujem...
Vaše hodnotenie bolo úspešne odoslané
Prosím vyplňte všetky polia
Captcha check failed