1,50 €
od:
20 februára, 2020
do:
19 apríla, 2020

Preneste sa spolu so Stredoslovenským múzeom do čarovnej krajiny remesiel, ktorá ovládne priestory Thurzovho domu od štvrtka 20. februára 2020. Výstava prác 7. ročníka súťaže Ústredia ľudovej umeleckej výroby V krajine remesiel predstaví tradičné ľudové remeslá prostredníctvom kreatívnych výrobkov detí a mládeže z celého Slovenska.

 Tradičné ľudové remeslá majú nezastupiteľné miesto aj medzi tými najmenšími. Dôkazom toho je už 7. ročník súťaže V krajine remesiel, ktorú od roku 2006 organizuje Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV). Cieľom súťaže je vzbudiť záujem detí a mládeže o tradičné ľudové remeslá, posilniť ich vedomie kultúrnej identity, ale aj podporiť ich manuálnu zručnosť a výtvarnú kreativitu. Úspechy súťaže každoročne potvrdzujú jej význam a každý ďalší ročník prináša nové, nápadité, remeselne zvládnuté diela. Aj tento rok sa žiaci mohli zapojiť do viacerých tém rozdelených podľa materiálových skupín: Zakliate v dreve, Nite nebláznite, Noty pre drôty, Na sklo maľované, Pletky s pletivami a Veci, čo nevedia všetci.

„Hmatateľná schopnosť tvoriť je úžasná vlastnosť. Kreatívni ľudia v ÚĽUV-e, pedagógovia v školách a deti vytvorili a prezentujú v priestoroch nášho múzea svoje spoločné dielo. Tradičné ľudové remeslá boli bežnou súčasťou každodenného života a malí remeselní majstri nás V krajine remesiel presviedčajú, že nepatria len do minulosti,“ uviedla kurátorka výstavy, Mgr. Vladimíra Luptáková.

Krajina remesiel je miestom, kde sa stretávajú šikovní, zruční a predstavivosťou obdarení ľudia. Narazíte v nej na majstrov remeselníkov, ale aj ich žiakov – učňov a tovarišov, ktorí sa u nich učia remeslu. Všetci majú ale niečo spoločné: šikovné ruky, otvorenú myseľ a veľkú fantáziu.

Otvorenie výstavy spolu s odovzdávaním cien sa bude konať v Thurzovom dome
vo štvrtok 20. februára 2020 o 12.00 hod. Výstava potrvá do 19. apríla 2020.